Тазгодишният бум на първични публични предлагания (IPO) в Европа е изправен пред най-големия си тест досега – милиони долари в сделки се насочват към пазара, като паралелно с това провалените листвания се трупат, съобщава Bloomberg.
Близо 20 компании излязоха на пазара в Европа само този месец начело с шведската Volvo Cars. Само в понеделник започват четири нови IPO-та, включително това на компанията за зареждане на електрически автомобили Pod Point. И въпреки това през последните седмици бяха отменени и листвания за милиарди долари, включително и това на германското езиково приложение Babbel.
С толкова много IPO-та наведнъж, наистина трябва да изпъкваш. Компании в популярни сектори, особено такива, които нямат голямо присъствие на пазара или тези, които внимателно са изчислили интереса на потенциалните купувачи, имат предимство.
„Инвеститорите имат апетит за висококачествени активи, които имат отличителна история“, казва Алоке Гупте, съръководител на звеното за капиталови пазари в Европа, Близкия изток и Африка на JPMorgan. „Дори и да има краткосрочна волатилност, инвеститорите ще продължат да гледат дългосрочно“, коментира той.
Разликата между това кое е горещо и кое не расте. Акциите на приложението за идентифициране на обаждания Truecaller AB поскъпнаха по време на дебютната си търговия в Стокхолм в петък, докато чешката компания за дигитални тол плащания Eurowag не можа да достигне определения си диапазон, като новите търгувани акции поевтиняват по време на търговията си в Лондон.
Над 40% от най-големите сделки в Европа тази година сега се търгуват под IPO цените си, а инвеститорите изглежда стават по-предпазливи към високо оценяваните компании.
„Освен ако няма ясни гаранции за участие от инвеститорите, които искаме да са начело на регистъра с акционери, може да е по-добре за някои емитенти да изчакат“, посочи Джеймс Палмър от Bank of America Corp.
Някои компании вече решиха да отложат излизането си на пазара, за да избегнат „задръстванията“. Virgin Atlantic Airways Ltd. отложи плановете си за лондонско IPO и може да се забави дори до 2022 г., съобщи през септември Bloomberg.


Къде настъпва грипът?
Расте броят на загиналите при влаковата катастрофа в Испания
Фризьорка вдигна цените с 291% след еврото
„Евро“, „безобразие“ и „протест“ оглавиха класацията за „Думи на годината“ у нас през 2025 г.
Алберт Краус и Анди Зауер начело на специален SENSHI лагер
Желязната руда поевтинява заради пренасищане в Китай и нова мина в Африка
Блеър изрази несъгласие с таксата от $1 млрд за Съвета за мир
Мачадо: Намираме на прага на свободата
Десетки загинаха при сблъсък на влакове в Испания
Тръмп каза, че не е склонен да предложи Хасет за Фед
Доказано с тестове – някои нови коли не изкарват до 100 000 км
FIAT се завръща към корените си с модел за 15 000 евро
Новият гигантски SUV на Great Wall ще вдига 100 км/ч за 4,4 сек
Роботите се превръщат в най-големия кошмар за работниците
Пет евтини спортни коли, които може да се появят през 2026
Университетът по застраховане и финанси с нови възможности за магистърско обучение през февруари 2026 г.
Почина Мариела Николова, директор на Френската езикова гимназия в Пловдив
Президентът Румен Радев ще направи извънредно обръщение тази вечер
Класацията за 2025 година: Отсъстват положителни думи в челната тройка
Гребният канал в Пловдив замръзна